Temel Düşünceler 2 | Kitap Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuzey Irak politikası açıktır. Bunlar ise şunlardır. Birincisi Irak toprak bütünlüğünün korunması, ikincisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgede güvenliğinin sağlanmış olması, üçüncüsü ise Kuzey Irak'taki Türklerin haklarının korunmasıdır. Türkiye'nin ve Rusya Federasyonunun karşılıklı çıkarlarının düşünülmesi, iyi komşuluk ve dostluk içinde dünya barışına katkıda bulunulması dileğimizdir. Balkanlar, başta güvenlik olmak üzere Türkiye için hayati sayılabilecek bir bölgedir. Türkiye için Balkanlar, Avrupa ile bir bağlantı noktasıdır. Batıya açılan kapıdır. Türkiye'nin Balkanlarda aktif bir politika istemesi, Avrupa ile olan ilişkilerini hızlandırmaya yönelik önemli bir atılım olduğu kadar, kendi güvenliğini sağlama açısından da bir zarurettir. Ayrıca Balkanlar Türkiye için bir pazar durumundadır. Atatürk'ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesine gönülden bağlı olan Türkiye, komşuları ile daima iyi ilişkilerde olmak istemektedir, kimsenin toprağında gözü yoktur.
Suriye'nin bölünmesi Türkiye'nin aleyhine olabilir. Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalıdır. Türkiye, komşuluk ve kardeşlik duyguları ile Suriye halkına yardımcı olmalı, Suriye'nin demokratik bir yapıya kavuşması için komşuluk ilkelerine bağlı kalarak yardımcı olmalıdır.
Türkiye'nin doğu komşusu olan İran, dini, kültürel, coğrafi ve tarihsel yönden Türkiye ile birçok ortak yönleri vardır. En azından ikisi de Ortadoğu ülkeleridir. İkisi de İslamiyet'i kabul etmiştir. İkisi birbiri ile komşudur. Bu nedenlerle Türkiye - İran dostluğu bölgeye ve dünyamıza birçok konuda katkı sağlayacaktır. Çin Halk Cumhuriyeti İkinci Dünya harbi sonucunda eski Çin gelişiminin bir sonucu olarak kurulmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti, Marksizm’i Çin halkının özelliklerine uydurmak için çok çaba sarf etmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti, Konfüçyüs’ün felsefesi üzerine yeniden kurulmuştur ve bu felsefe geleneklere bağlı sürekli yenilenen bir düşünce sistemidir. Çin Halk Cumhuriyeti, temel düşünce olarak, Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya’yı, dünyayı kamplara bölmek istediklerini Rusya’nın da silahsızlanma isteğinin, gerçeği yansıtmadığını söyler. Ermenistan için en akılcı politika, halihazırdaki Türkiye ve Türklere karsı tutumunu değiştirmesi, coğrafya ve tarih olarak iç içe olduğu Türklerle iyi komşuluk anlayışı içine girmesi, bazı kışkırtmalara uymaması ekonomik yönden batıya açılacağı tek yerin ve ilerde de dostu Türkiye olacağını bilmesi, Ermenistan için en iyi politikadır. Temennimiz, bu politikanın geliştirilmesi yönündedir. Günümüzde Balkanlar, dünyanın en karışık bölgesidir. Bu karışık bölge, Avrupa’nın ve Türkiye’nin çıkarlarının bulunduğu hassas bölgelerdir. Türkiye için önemli olan Balkanlara, insani vecibeler ölçüsünde Balkan kalkınma tasarısı seklinde bir yaklaşım yapmak, bölge barısı için en uygun siyaset olacaktır.
Okunma Sayısı: 2843   |   Güncelleme Tarihi: 12.05.2017    Sayfayı Yazdır

Prof Dr. Mehmet KAYA
  Yenimahalle / ANKARA
  0 (533) 774 98 93  |    
Prof. Dr. Mehmet KAYA’ nın Diğer Siteleri:
www.mehmetkaya.net | www.drmehmetkaya.com | www.elbistanafsin.com
  • Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2015 - 2019

web.tasarim.namikerdemkaya.com