Temel Düşünceler 3 | Kitap Hakkında

Kuzey Irak, Misak-ı Milli esas alınarak, Türk-Kürt Kardeşliği ve Birlikteliği esas alınarak çözülürse daha da iyi olur. Türk-Kürt kardeştir, doğal müttefiktir. Şiddet durdurulmalıdır. Şiddete harcanan enerji Türk-Kürt Birlikteliğine harcanmalıdır.
Peygamberler şehri olan, 21 Sahabe-i Kiram’ın yattığı şehir olan, İslamlıkta, Mekke, Medine, Kudüs, Sam’dan sonra kutsallıkta 5’nci şehir olan Diyarbakır’dan Türk-Kürt Kardeşliğinin ve Birliğinin sesi tüm dünyaya yükselmelidir.
Karadeniz’in kuzeyinden, İskit-Saka Türkleri (M.Ö. III. yy), Batı Hunlar (M.S. 374-469), Avar Türkleri (M.S. 576-796), Peçenek, Uz ve Onoğur Türklerinin (M.S. IV-V yy) Avrupa’ya gelişleri ile Avrupa’nın Türklerle tanışıp, kaynaşmasının ilk temeli oluşmuştur. Yani Avrupa ile Türklerin tanışıp birlikteliği 2000 yılından fazla bir zamandır devam etmektedir. Karadeniz’in kuzeyinden Avrupa’ya gelen, “Türk Kavimler Göçü” sonucu zamanın Cihan İmparatorluğu olan Büyük Roma İmparatorluğu Batı ve Doğu diye ikiye ayrılmış, daha sonra da Batı Roma İmparatorluğu tarih sahnesinden silinerek, tarihe mal olmuştur. Avrupa’ya olan “Türk Kavimler Göçü” sonucu, Avrupa’nın etnik yapısı da yeniden şekillenmiş, basta Germen kavimleri ile Hunlar arasındaki kaynaşmalardan yeni yeni topluluklar ve devletler oluşmuştur. Bu bakımdan bugünkü Avrupa’nın Türklerle ilgili etnik temeli, iste bu Batı Hun Türklerinin Avrupa’ya gelişi ile atılmıştır diyebiliriz. Tüm vatandaşlarımızın hazırlanan tezgâhlara karsı birlik ve beraberliklerini korumaları, bölgemizde ve dünyamızda saygın bir yer almaları istenen bir durumdur. Bugün tüm dünyanın hasretini çektiği, huzur, refah, barış, güvenlik, sevgi, saygı, hoşgörü, fedakârlık, şefkat, merhamet, yardımlaşma ve dayanışma tüm Anadolu insanını ideali olmalıdır. Bugün Kuzey Irak’ta çözüm, Misak-ı Milli esasları göz önüne alınarak olabilir.
Yine Misak-ı Milli esasları içinde Türk-Kürt kardeşliği ve birlikteliği doğal müttefikliği esas alınmalı, şiddete harcanan enerji birlikteliği harcanmalıdır.
Yeryüzünde belirli yerler vardır ki, bu yerler insanlık tarihi kadar eski olup, aynı zamanda da, insanlığın oluşturduğu medeniyetlerin bir belgesi ve bir tapusu şeklindedir. Bu cümleden yola çıkacak olursak, iste Türkiye Cumhuriyetinin bulunduğu yer de, dünyada benzeri olmayan, tarihi kronoloji içinde birçok medeniyetin sırasıyla oluştuğu ve sırasıyla tarihe mal olduğu yer olan Anadolu’dur. Türkiye’nin Avrupa Birliğine Girişiyle Avrupa’nın Kazançları Neler Olabilir?

1) AB’nin Türkiye’nin katılımı ile AB’nin savunma politikası ve bölge istikrarı güçlenir.
2) AB, Türkiye’nin katılımı ile enerji teminini daha kolayca sağlar.
3) AB’de Türkiye’nin katılımı ile Türkiye-Yunanistan ve Kıbrıs sorunları daha fazla meşguliyet arz etmez.
4) AB’de Türkiye’nin katılımı ile sınırlar genişler. 5) AB’de Türkiye’nin katılımı ile Avrupa’nın pazarı genişler, Ortadoğu ve Asya’ya dayanır.
6) AB’de Türkiye’nin katılımı ile sanayi ve ticaret gelişir.
7) AB için Türkiye’nin katılımı ile Türkiye, Ortadoğu ve Asya’ya yatırım alanları açılır.
8) AB’ye Türkiye’nin katılımı ile Avrupa’da genç bir nüfus oluşur, sosyal bir dinamizm gelişir.
9) AB’ye Türkiye’nin katılımı ile AB topyekûn güçlenir.
ABD-Türkiye ilişkilerinde, Türkiye’nin demokratik ve laik bir ülke olmasının yanı sıra Türkiye coğrafyasının önemi belirleyici olmaktadır.
Özetleyecek olursak, güç sahibi ülkeler ve büyük kuruluşlar güçlerini insanlığa hizmet için kullanmalıdırlar. Bu bütün dünya için en iyisi olacaktır.

Okunma Sayısı: 2685   |   Güncelleme Tarihi: 12.05.2017    Sayfayı Yazdır

Prof Dr. Mehmet KAYA
  Yenimahalle / ANKARA
  0 (533) 774 98 93  |    
Prof. Dr. Mehmet KAYA’ nın Diğer Siteleri:
www.mehmetkaya.net | www.drmehmetkaya.com | www.elbistanafsin.com
  • Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2015 - 2019

web.tasarim.namikerdemkaya.com